Folkart Academy de tiyatro eğitimi alan 28 özel sınıf öğrencisi, eğitimlerini tamamladı. Ö ğrenciler, aldıkları eğitimin ardından ilk olarak dün (pazar) saat 20.30 da Fuar Açıkhava Tiyatrosu nda, hazırladıkları Sersefil adlı müzikalin ön gösterimini yaptı. 86 ncı İEF de 26- 27 Ağustos tarihlerinde sahnelenecek müzikal, gençlerin uyuşturucu ile tanışmalarını ve sonrasında yaşadıkları kötü olayları konu alıyor. Korhan Abay ın, Christiane F. hayvanat bahçesi istasyonu çocukları adlı kitaptan uyarlayarak yazdığı müzikali, Bora Severcan yönetti. Türkiye deki en iddialı müzikallerden birini sergileyeceklerini söyleyen Bora Severcan, Ç ok heyecanlıyım. Yaklaşık 1,5 aydır günde 12 saat çalışıyoruz. Ç ocuklar 3 aylık bir eğitim aldılar Folkart Akademi de, bunun üzerine de 1,5 aylık bir çalışma yaptık. 80 kişilik bir ekip olduk. Türkiye deki en iddialı müzikallerden birini sergileyeceğiz. Ç ok yorulduk ama emeklerimizin karşılığını gerçekten alıyoruz. Bu da bana büyük keyif veriyor. Oyunumuzu 26 ve 27 Ağustos ta, İEF de Fuar Açık Hava Tiyatrosu nda sergileyeceğiz. Ondan sonra da, bir sosyal sorumluluk projesi adı altında bu oyunun tüm Türkiye yi gezeceğini tahmin ediyorum dedi. 

FOLKART ACADEMY İÇ İN 19 BİN KİŞİ BAŞVURMUŞ 

Müzikalde de rol alan aynı zamanda yönetmen Bora Severcan ın da ağabeyi ünlü oyuncu Volkan Severcan ise, Folkart Academy projesi bu güne kadar Türkiye de tiyatro ile ilgili yapılmış en önemli projelerden bir tanesi. 19 tane hoca çalışıyor akademide. Ö ğrenciler yetenek sınavıyla alınıyor akademiye. 19 bin kişi müracaat etti. 28 öğrenci bu özel eğitimi almaya hak kazandı. 5 aylık çalışmanın sonunda kocaman bir sahnede, üstelik hocalarıyla beraber bir oyunu oynama şansına sahip oldular. Ç ok güzel bir şey çıktı gerçekten, oyunun hikayesi de son derece önemli. Christiane F. hayvanat bahçesi istasyonu çocukları ve Eroin adlı kitaptan esinlenerek yazılmış bir oyun bu. Recep Gül müziklerini, Candan Günay Tuna dekoru, Yüksel Aymaz ışık tasarımını, 
Meltem Yorulmaz koreografiyi yaptı. Ö nemli olan şey, Folkart gibi büyük bir firmanın böyle bir projeye destek veriyor olması. Mesut Sancak a, Metin Sancak a ve tüm Folkart ailesine, kendilerini sanata adamalarından ve sanata verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyorum dedi.

BU PROJELER BU ŞEHİRDE İŞ YAPAN HERKESİN ASLINDA BİR GÖ REVİDİR 

Folkart olarak kazandığımızın bir kısmını sanata, kültüre ve spora harcıyoruz ve biz bunu bir lütuf olarak görmüyoruz diyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Bu bizim Folkart Academy nin bir organizasyonu. Folkart Academy, geçtiğimiz sene bu dönemlerde sosyal medya üzerinden başvuru ilanı açtı ve tiyatro eğitimi almak isteyenler başvuru yaptı. 1,5 gün gibi kısa bir sürede yaklaşık 15 bin kişi başvuru yaptı. Bu da bir Türkiye rekoru aslında. Yani bu, İzmirlilerin kültür ve sanata olan ilgisini gösteriyor. 1,5 gün içinde başvuruları kesmek zorunda kaldık, çünkü biz bile başa çıkamayacaktık ve 50 bine doğru gidecekti. Toplam 625 kişi sertifika aldı ve bunların 25 i profesyonel anlamda eğitildi. İşte bugün yaklaşık 5 aylık bir eğitimin sonunda karşımızdalar oyuncularımız, tam olarak 28 kişi. Profesyonel projelerde kendi hocaları ile birlikte oynayacakları bu oyun bambaşka bir şey oldu. Biz, bu şehirde iş yapan bir şirket olarak, kazandığının bir kısmını sanata, kültüre ve spora harcayan bir şirket olarak bunu bir lütuf olarak görmüyoruz. Bu, bu şehirde iş yapan herkesin aslında bir görevidir. Biz bugün çok mutluyuz, çok gururluyuz dedi.