13 Kasım 2022 07:04:40
ÇÖK, KAPAN, TUTUN
12 Kasım’da 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde Türkiye genelinde Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapıldı.

Türkiye genelinde ilk kez uygulanacak çök-kapan-tutun tatbikatı için geri sayım sürüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, tatbikatı hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Peki 12 Kasım deprem tatbikatı ne zaman, saat kaçta, nasıl yapılacak? İşte tatbikata ilişkin tüm detaylar...

12 KASIM DEPREM TATBİKATI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD)12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümü dolayısıyla 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57'de ülke genelinde çök kapan tutun tatbikatı yapılacak.

ÇÖK, KAPAN, TUTUN TATBİKATI NASIL YAPILACAK?

Ülke genelinde telefon, televizyon ve radyo ile cami ve belediye hoparlörlerinden duyurulacak anonsta, AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede deprem anı çök-kapan-tutun tatbikatı yapılmaktadır. ifadesi kullanılacak.

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulması halinde güvenli görülen bir yerde, sağlam bir nesnenin yanında ya da altında çökülecek. Sırt, pencerelere dönük şekilde kapanılacak, baş ve boyun, düşme ihtimali olan cisimlerden korunacak. Sarsıntı sona erene kadar, yatak veya oturma grubu gibi ağır ve büyük eşyalara tutunup beklenecek.

YORUMLA
YORUMLAR (0)