07 Ocak 2023 09:21:50
Gıda Fiyatları Dünyada Gerilerken Türkiye'de Yüzde 77 Arttı
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün küresel gıda fiyatları göstergesi 2022 yılında yüzde 1 geriledi. Ülkemizde de bu hafta açıklanan veriler ile birlikte 2022'de gıda enflasyonunun yüzde 77 arttı.
Gıda Fiyatları Dünyada Gerilerken Türkiyede Yüzde 77 Arttı

2022 yılının son bulması ile birlikte son bir yılın istatistikleri de ortaya çıkmaya başladı. Oluşturulan tablolar ile gıda fiyatlarında Türkiye ile dünyanın arasında büyük bir uçurum olduğu gözlemdi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre dünya gıda fiyatları Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 1 geriledi. Fiyatlar önceki aya göre ise yüzde 1,9 gerileyerek düşüşünü dokuzuncu aya taşıdı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Kasım ayındaki revize edilmiş 135 seviyesinden Aralık ayında 132,4'e geriledi.

Rusya'nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Karadeniz'den yapılan sevkiyatta aksama yaşanacağı endişesiyle dünya gıda fiyatları yükselmişti ancak Birleşmiş Milletler, Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında yapılan tahıl koridoru anlaşmasının desteğiyle geriledi.

TÜRKİYE İLE ARADA BÜYÜK FARK VAR

Türkiye'de ise gıda fiyatlarında 2022 yüksek artışla tamamlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gıda fiyatları 2022'de yüzde 76,8 arttı.

kaynak:bizimankara.com.tr

YORUMLA
YORUMLAR (0)