12 Kasım 2022 10:07:35
Belçikalı Bakan Yunan mevkidaşının yüzüne baka baka söyledi: Türkiye, bölgede önemli bir aktördür
Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan'a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. İki bakan daha sonra ortak bir basın açıklaması yaptı. Lahbib açıklama sırasında Dendias'ın yüzüne bakarak "Türkiye
Belçikalı Bakan Yunan mevkidaşının yüzüne baka baka söyledi: Türkiye, bölgede önemli bir aktördür

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan'a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. Lahbib görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Yunanistan'ın Türkiye ile iyi komşuluk içinde olması gerektiğini belirterek, Türkiye benzersiz bir komşudur. Farkında olmalısınız. Bir NATO müttefiki ve bölgede önemli bir aktördür dedi.

ANKARA İLE ORTAK HEDEFLER İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilime de değinerek diyalog çağrısında bulunan Lahbib, Bu gerilimlerle başa çıkmak için Avrupa Birliği içinde olumlu bir yaklaşıma bağlı kalmalıyız. Geçen yıl üzerinde anlaşmaya vardığımız pozitif gündem, Ankara'nın ortak hedeflerimiz olan gerilimi azaltma ve işbirliğine bağlı kalması durumunda yolunda gitmeye devam edecek. Bu pozitif gündem, ikili ve Avrupa düzeyinde, ülkemizin insan ve azınlık hakları, konsolosluk işleri, terörle mücadele, yabancı terörist savaşçılar, göç, ekonomik ve ticari konular ile bölgesel ve uluslararası konularda çok sayıda siyasi temas ve istişarenin sürdürülmesinden yana olduğu anlamına gelir ifadelerini kullandı.

ÇATIŞMADAN KAÇININ

Konuşmasında herkesin uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini hatırlatarak Yunanistan'a da mesaj veren Belçika Dışişleri Bakanı çatışmadan kaçınma çağrısı yaparak, Herkesin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğine inanıyoruz. Gerginliği azaltmak ve diyalog, bu tür ikili anlaşmazlıkları çözmenin tek yoludur. Her ne pahasına olursa olsun çatışmalardan kaçınılmalıdır şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

YORUMLA
YORUMLAR (0)