17 Ocak 2019 02:04:27
Kızılcahamam Suyu 6. Oldu
Javsu En Kaliteli Su Sıralamasında Altıncı.

 Geçtiğimiz hafta akademisyenler tarafından yapılan ağır metal analizi sonrasında, oldukça sağlıksız olduğu belirlenen içme sularına dair yeni bilgiler geldi.

 Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü bünyesinde çalışmalar yapan 4 akademisyen, geçtiğimiz hafta Türkiye'yi şoka sokan bir çalışma yayınlamıştı.

 İçme sularındaki ağır metalleri analiz eden akademisyenler, 43 farklı içme suyu markası üzerindeki testler sonucunda bu suların bırakın içmeyi, duş dahi alınmayacak durumda olduklarını belirtmişti.

 Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli'nin kaleme aldığı 'Uyan Ey Ahali! 'Doğal' Suyla Zehirleniyorsun başlıklı yazısında, plastik ve damacanada satılan sağlıksız suların hangisi olduğuna yönelik önemli veriler paylaştı.

 İşte Zileli'nin Yazısından Önemli Satır Başları;
-Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor.

-Gıda Hareketi tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye'de 100 tam puan alabilen tek bir firma dahi yok.

-Rapor incelendiğinde, yüksek puan alan firmaların neredeyse hiçbirinin bilindik firmalar olmadığı göze çarpıyor. Buna karşın en içilemez ve kötü durumdaki içme suları bilindik firmalara ait.

-Türkiye'deki doğal kaynaklar, hacim olarak talebi karşılayacak durumda değil. Birçok su firması, gayrı resmi sondajlarla yeraltı sularını doğal sulara karıştırarak piyasaya sürüyor.

En Kaliteli 10 Su aşağıda ki tablo da;

1. Buzdağı
2. Fuska
3. Atlantis
4. Taşkesti
5. Ilgazdağı
6. JAVSU-Kızılcahamam
7. Munzur
8. Tekir
9. Kalabak
10. Kirazlıyayla

 

Raporun ve marka listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 
YORUMLA
YORUMLAR (0)